Kolejny Rekord Świata oficjalnie ustanowiony

world record closed circuit rpl romicki strzyzakowski poland

FAI zatwierdziło kolejny rekord

Przelot po trasie zamkniętej (tzw. trójkąt FAI) o długości 280,41km został oficjalnie uznany za Rekord Świata. Załoga: Krzysztof Romicki (pilot) i Wojciech Strzyżakowski (co-pilot) startując z Chrcynna wykonali przelot startując na wózku Paraelement Spyder z silnikiem Polini Thor 250 i paralotni Dudek Boson 34.

world record closed circuit rpl romicki strzyzakowski poland

Do lotu zmotywowało nas niedawne zatwierdzenie rekordu hiszpańskiego pilota Martina Garcia w klasie PL-1 (wózek jednoosobowy) również po trasie trójkąta FAI na odległośc 249,9km. Naszym celem był przelot nieco dłuższej trasy – planowaliśmy 255-275km, co nie tylko byłoby Rekordem Świata w klasie 2-osobowej, ale również było by dłuższym przelotem od tego, który dokonał hiszpański pilot.

Start miał się odbyć z lotniska Aeroklubu Warszawskiego w Chrcynnie. Przyjechaliśmy o 4 rano, jednak okazało się, że występują problemy z gaźnikiem, które na szczęście rozwiązał Dariusz Brzostowicz, który był na miejscu. Udało nam się wystartować o 6:13.

Lot rozpoczęliśmy na kierunek 29 stopni i mieliśmy lekki wiatr z przodu, ale mimo to udało się uzyskać prędkość niemal 50km/h. Po 91km skręciliśmy w lewo – na zachód i tu, niestety wiatr okazał się bardzo silny. Podczas tych 80km nieraz lecieliśmy poniżej 30km/h, mimo odpuszczenia trymerów. Speeda nie używaliśmy aby oszczędzać paliwo. Wiatr cały czas się wzmagał. Udało się dolecieć do kolejnego punktu zwrotnego. Po obróceniu się w kierunku lotniska udało się uzyskiwać prędkość powyżej 80km/h pomimo zaciągnięcia trymerów.

Wiosenna termika w południe dawała o sobie znać i cały odcinek lecieliśmy w bardzo silnych turbulencjach. O 11:51 bezpiecznie wylądowaliśmy zamykając trasę trójkąta FAI.

world record closed circuit rpl romicki strzyzakowski poland
world record closed circuit rpl romicki strzyzakowski poland