Podwójny Rekord Świata

374km w tandemie po trasie zamkniętej?

12 października 2022 dwie załogi pobiły wspólnie Rekord Świata w przelocie po trasie zamkniętej bez lądowania – tzw. trójkąt FAI.

 

Dotychczasowy rekord 305km należał do hiszpańskiej załogi, która o blisko 32km pobiła dotychczasowy rekord należący do załogi Krzysztof Romicki / Wojciech Strzyżakowski.

Polskie załogi nie chciały dać za wygraną i postanowiły pobić ten rekord w dodatku zrobić to wspólnie.

Krzysztof Romicki i Wojciech Strzyżakowski oraz Dariusz Brzostowicz i Przemysław Gołoś wystartowali z lotniska Aeroklubu Warszawskiego w Chcynnie po 7 godzinach lotu wylądowali na tym samym lotnisku pokonując trasę trójkąta FAI o długości 374km.

Rekord został zgłoszony do FAI i czeka na zatwierdzenie. Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) pozwala na wspólne ustanawianie rekordów przez wiele załóg jednocześnie. Cały lot odbywa się razem i wszystkie punkty zwrotne są zaliczane jednocześnie. Taki sposób lotu jest znacznie trudniejszy od lotów pojedynczych załóg.

 

Sprzęt, który został użyty przez obie załogi był identyczny:

Wózek Paraelement Cargo 600 z silnikiem Honda SW600 o mocy 50KM

Paralotnia Dudek Boson 34

 

 

Oto relacja z lotu:

przygotowania zaczęły się w nocy

Załogi przybyły na lotnisko ok. 5 rano. Cały sprzęt został rozłożony po ciemku, a start był możliwy, kiedy zrobiło się jasno. Przepisy pozwalają na loty 30 minut przed wschodem słońca, jednak tym razem odczekaliśmy nieco dłużej i wystartowaliśmy już po wschodzie słońca.

Niezbędna elektronika

Każdy lot, który ma być zatwierdzony jako rekord musi zostać prawidłowo udokumentowany. Najlepszym rozwiązaniem są rejestratory gps AMOD

Było chłodno, nawet jak na październik

Po przyjeździe na lotnisko zastał nas lekki mróz. Podczas lotu temperatura podnosiła się, ale przez cały dzień nie przekraczała kilku stopni. Dobre ubranie – np. kombinezon Paraelement pomogło komfortowo wykonać lot.

Dwie załogi

Dariusz Brzostowicz i Przemysław Gołoś

oraz

Krzysztof Romicki i Wojciech Strzyżakowski

Start w pięknych warunkach

Chwilę po wschodzie słońca było naprawdę pięknie. Lekkie mgiełki nie przeszkadzały w locie, za to zapewniały cudowne widoki. Po starcie poczekaliśmy na siebie i razem ruszyliśmy w trasę.

Cały lot lecieliśmy razem

Przez całą trasę lecieliśmy razem. Aby rekord mógł być zatwierdzony dla dwóch załóg – wszystkie punkty zwrotne muszą być “zaliczane” wspólnie. Blisko 7 godzin lotu staraliśmy się nie wychodzić z zasięgu wzroku. Po zamknięciu trasy trójkąta niemal jednocześnie wylądowaliśmy na lotnisku Aeroklubu Warszawskiego w Chrcynnie.

Co dalej?

Po lądowaniu i dokładnym sprawdzeniu pokonanego dystansu zgłosiliśmy rekord do FAI. Wkrótce rozpocznie się procedura zatwierdzania, która zapewne potrwa kilka miesięcy. Sprzęt mamy gotowy na następne loty, więc wkrótce spróbujemy przelecieć inną trasę, nie mniej spektakularną.

 

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w ustanowieniu tego rekordu:

Adamowi Pasce – Trenerowi Motoparalotniowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego

Aeroklubowi Warszawskiemu za umożliwienie nam startu i lądowania na lotnisku w Chrcynnie

Darkowi Brzostowiczowi i Andrzejowi Kalestyńskiemu za pomoc w przygotowaniu sprzętu

Pawłowi Kozarzewskiemu za wykonanie zdjęć i filmów ze startu